AMHS Boys Swimming

2018 Season

TRYOUTS START November 13th, 2017

Any and ALL student athletes planning on participating in Swim & Dive must complete the online sign up form and turn in a sports physical to the Athletic Office prior to the first tryout.

Physical forms are valid for two years and must be signed by a physician. If you would like to check the status of a physical already on file with the school please contact the Athletic Office.

Boys Swim Photo Gallery
Refresh
2016-2017 Meet Results

2/11 - NW DISTRICT finals

200 FREESTYLE

2nd Place: Tony Mikhail          1:52.22

10th Place: Alex Miller          2:05.51

200 IM

1st Place: Ryan Price          1:59.40

3rd Place: William Walters          2:02.94

50 FREE

6th Place: Robert de Mello e Souza          23.76

100 BUTTERFLY 

4th Place: Ryan Price          54.51

100 FREESTYLE

2nd Place: Robert de Mello e Souza          52.96

500 FREESTYLE

2nd Place: Tony Mikhail          5:05.11

8th Place: Alex Miller          5:31.27

200 FREESTYLE RELAY

7th Place: Alberts, Evans, Villacorta, Miller          1:44.94

100 BACKSTROKE

1st Place: William Walters          54.38

12th Place: Miguel Villacorta         1:08.16

400 FREESTYLE RELAY

2nd Place: R. Price, de Mello e Souza, Walters, Mikhail          3:25.74

4th place team finish (152 points)

 

2/10 - NW District prelims

200 MEDLEY RELAY

3rd Place: Walters, Mikhail, R. Price, de Mello e Souza          1:45.70

200 FREESTYLE

4th Place: Tony Mikhail          1:55.73

10th Place: Alex Miller          2:07.14

17th Place: Kainoa Evans          2:13.86

200 IM

1st Place: Ryan Price          2:04.40

4th Place: William Walters          2:06.37

50 FREE

6th Place: Robert de Mello e Souza          23.95

24th Place: Jason Alberts          25.82

100 Butterfly 

4th Place: Ryan Price          55.66

18th Place: Isaac Olson          1:29.32

100 FREESTYLE

4th Place: Robert de Mello e Souza          54.32

22nd Place: Miguel Villacorta          1:00.41

500 FREESTYLE

4th Place: Tony Mikhail          5:15.64

8th Place: Alex Miller          5:39.16

19th Place: Aaron Austin          6:46.90

200 FREESTYLE RELAY

7th Place: Alberts, Evans, Villacorta, Miller          1:45.49

100 BackSTROKE

2nd Place: William Walters          56.53

11th Place: Miguel Villacorta          1:07.82

14th Place: Kainoa Evans          1:08.11

100 breaststroke

13th Place: Jason Alberts          1:14.13

400 FREESTYLE RELAY

3rd Place: R. Price, de Mello e Souza, Walters, Mikhail          3:32.56

 

2/3 - NWC B Championships

200 MEDLEY RELAY

8th Place: Seivers, Reed, McDonald, Lucas          2:25.40

200 FREESTYLE

2nd Place: Miguel Villacorta          2:17.00

11th Place: Aaron Austin          2:30.23

50 FREE

17th Place: Isaac Olson          28.45

22nd Place: Duncan McDonald          29.57

23rd Place: Jonathan Reed          29.68

25th Place: Anthony Seivers          29.77

30th Place: Jacob Lucas          31.81

37th Place: Eli Hellman          33.81

1 MTR DIVE

1st Place: Rowan Krueger          106.00

100 FREESTYLE

5th Place: Miguel Villacorta          1:00.50

17th Place: Isaac Olson          1:06.59

28th Place: Anthony Seivers          1:10.73

31st Place: Jacob Lucas          1:14.47

33rd Place: Stephen Price          1:16.65

500 FREESTYLE

6th Place: Duncan McDonald          6:53.53

7th Place: Aaron Austin          7:00.98

200 FREESTYLE RELAY

6th Place: Olson, Villacorta, McDonald, Seivers          1:55.63

11th Place: Lucas, Hellman, S. Price, Austin          2:12.51

100 BREASTSTROKE

12th Place: Stephen Price          1:25.84

14th Place: Jonathan Reed          1:27.38

18th Place: Eli Hellman          1:36.75

400 FREESTYLE RELAY

6th Place: Villacorta, Austin, Olson, Reed          4:26.03

 

1/17 VS. Bellingham & Lynden

200 MEDLEY RELAY

1st Place: Villacorta, Alberts, Evans, McDonald          2:07.44

4th Place: S. Price, Reed, Olson, Austin          2:24.45

200 FREESTYLE

1st Place: Tony Mikhail          1:56.59

5th Place: Miguel Villacorta          2:20.15

8th Place: Aaron Austin          2:37.68

200 IM

1st Place: William Walters          2:08.45

2nd Place: Kainoa Evans          2:29.57

4th Place: Isaac Olson          2:55.78

50 FREE

1st Place: Robert de Mello e Souza          25.21

2nd Place: Alex Miller          25.55

4th Place: Jason Alberts          25.89

1 MTR DIVE

3rd Place: Rowan Krueger          75.65

100 FLY

1st Place: Kainoa Evans          1:12.19

100 FREESTYLE

2nd Place: Miguel Villacorta          59.77

3rd Place: Isaac Olson          1:04.33

7th Place: Aaron Austin          1:10.92

500 FREESTYLE

1st Place: Tony Mikhail          5:18.62

2nd Place: Alex Miller          5:46.61

7th Place: Duncan McDonald          7:18.34

200 FREESTYLE RELAY

1st Place: Walters, de Mello e Souza, Mikhail, Miller          1:44.42

100 BACKSTROKE

1st Place: William Walters          57.77

5th Place: Jacob Lucas          1:41.83

100 BREASTSTROKE

1st Place: Jason Alberts          1:14.95

5th Place: Stephen Price          1:26.62

6th Place: Eli Hellman          1:34.61

400 FREESTYLE RELAY

1st Place: de Mello e Souza, Miller, Mikhail, Walters          3:46.36

3rd Place: Evans, Olson, Villacorta, Alberts          4:16.64

 

1/12 VS. Marysville Getchell, Marysville Pilchuck, & Monroe

200 MEDLEY RELAY

1st Place: Walters, Alberts, Miller, Villacorta          1:56.60

4th Place: Seivers, Hellman, Price, Krueger          2:49.79

200 Freestyle

1st Place: William Walters          2:00.12

2nd Place: Isaac Olson          2:24.23

4th Place: Aaron Austin          2:33.70

200 IM

2nd Place: Alex Miller          2:25.75

50 Free

1st Place: Jason Alberts          25.88

3rd Place: Anthony Seivers          29.06

6th Place: Jacob Lucas          32.58

1 mtr dive

3rd Place: Rowan Krueger          81.00

100 Fly

2nd Place: Jason Alberts          1:07.49

3rd Place: Isaac Olson          1:32.29

100 Freestyle

1st Place: Miguel Villacorta          1:00.21

2nd Place: Aaron Austin          1:09.76

5th Place: Stephen Price          1:18.01

500 freestyle

1st Place: William Walters          5:28.90

3rd Place: Jacob Lucas          8:27.11

200 freestyle Relay

2nd Place: Price, Seivers, Austin, Olson          2:04.72

100 Backstroke

1st Place: Miguel Villacorta          1:07.70

4th Place: Stephen Price          1:27.64

100 breaststroke

1st Place: Alex Miller          1:13.94

3rd Place: Eli Hellman          1:38.12

400 freestyle relay

1st Place: Villacorta, Alberts, Miller, Walters          3:50.38

3rd Place: Austin, Lucas, Seivers, Olson          4:48.85

 

1/10 vs. Lake Stevens

200 MEDLEY RELAY

2nd Place: Walters, Mikhail, Miller, de Mello e Souza          1:51.49

5th Place: Villacorta, Reed, Alberts, S. Price          2:25.34

200 Freestyle

2nd Place: Alex Miller          2:04.63

5th Place: Miguel Villacorta          2:19.20

200 IM

3rd Place: Jason Alberts          2:32.21

5th Place: Stephen Price          3:07.02

50 Freestyle

2nd Place: Robert de Mello e Souza          24.44

5th Place: Isaac Olson          27.41

1 mtr Diving

4th Place: Rowan Krueger          56.90

100 butterfly

3rd Place: Miguel Villacorta          1:08.72

100 freestyle

2nd Place: William Walters          53.41

5th Place: Isaac Olson         1:04.40

500 freestyle

1st Place: Tony Mikhail          5:08.96

3rd Place: Robert de Mello e Souza          6:29.19 

6th Place: Aaron Austin          6:53.02

200 freestyle relay

3rd Place: McDonald, Olson, Villacorta, Alberts          1:53.84

100 backstroke

2nd Place: Tony Mikhail          58.23

4th Place: Alex Miller          1:06.84

100 breaststroke

2nd Place: William Walters          1:05.55

5th Place: Jason Alberts          1:20.02

6th Place: Stephen Price          1:28.63

400 freestyle relay

2nd Place: Miller, de Mello e Souza, Walters, Mikhail          3:54.59

 

12/15 vs. Snohomish, Glacier Peak & Monroe

200 MEDLEY RELAY

2nd Place: Walters, Albert, Miller, Villacorta          1:56.97

7th Place: Price, Reed, Evans, McDonald           2:22.00

10th Place: Seivers, Hellman, Olson, Lucas          2:45.41

200 Freestyle

4th Place: Robert de Mello e Souza          2:10.03

5th Place: Kainoa Evans          2:16.67

8th Place: Aaron Austin          2:36.63

200 IM

3rd Place: William Walters          2:09.74

5th Place: Jason Alberts          2:29.77

50 Freestyle

4th Place: Alex Miller          25.54

6th Place: Isaac Olson          28.53

8th Place: Duncan McDonald          29.73

1 mtr diving

5th Place: Rowan Krueger          68.95

100 butterfly 

2nd Place: Alex Miller          1:04.89

6th Place: Kainoa Evans          1:12.29

100 Freestyle

2nd Place: Robert de Mello e Souza          56.39

5th Place: Jason Alberts          59.42

7th Place: Isaac Olson          1:06.18

500 Freestyle

2nd Place: Miguel Villacorta          6:22.77

6th Place: Duncan McDonald          7:09.16

10th Place: Stephen Price          8:33.93

200 freestyle relay 

3rd Place: Evans, Alberts, McDonald, de Mello e Souza          1:49.46

6th Place: Lucas, Olson, Austin, Seivers          2:05.63

100 backstroke

3rd Place: Miguel Villacorta          1:09.52

10th Place: Eli Hellman          1:38.13

100 Breaststroke

2nd Place: William Walters          1:07.47

8th Place: Stephen Price          1:28.15

9th Place: Jonathan Reed          1:30.28

400 freestyle relay

2nd Place: Miller, Villacorta, de Mello e Souza, Walters          3:55.04

6th Place: seivers, Hellman, Reed, Price          5:16.58

 

12/6 vs. Kamiak & Mariner

200 Medley Relay

2nd Place: Walters, Mikhail, R. Price, de Mello e Souza          1:45.67

5th Place: Villacorta, Evans, Alberts, Reed          2:09.31

200 Freestyle

1st Place: Tony Mikhail          1:52.21

5th Place: Alex Miller          2:09.03

8th Place: Jacob Lucas          3:01.17

200 IM

1st Place: Ryan Price          2:05.29

5th Place: Miguel Villacorta          2:37.09

50 freestyle

1st Place: William Walters          23.63

4th Place: Robert de Mello e Souza          25.29

100 Butterfly

1st Place: Tony Mikhail          56.62

4th Place: Robert De Mello e Souza          1:06.11

100 freestyle

4th Place: Jason Alberts          57.75

5th Place: Alex Miller          58.35

9th Place: Aaron Austin          1:13.52

10th Place: Jacob Lucas          1:16.57

500 Freestyle

2nd Place: Ryan Price          5:05.27

5th Place: Kainoa Evans          6:14.21

200 Freestyle Relay

2nd Place: Miller, Alberts, Evans, de Mello e Souza          1:44.75

7th Place: S. Price, Austin, Lucas, Hellman          2:18.14

100 Backstroke

2nd Place: William Walters          56.23

6th Place: Miguel Villacorta          1:08.81

100 Breaststroke

6th Place: Jason Alberts          1:16.40

8th Place: Kaino Evans          1:27.53

10th Place: Jonathan Reed          1:34.86

400 freestyle relay

2nd Place: Mikhail, Miller, Walters, R. Price          3:36.09

 

Awards

2015 STATE MEET RESULTS:

TEAM OVERALL - 3RD PLACE IN STATE! 

State Champions - 200 Medley Relay (A. Barnard, S. Boden, A. Mikhail, B. Lewis-Smith)

State Champion - 200 IM (Stephen Boden)

State Champion - Diving (Elliot Forde)

State Champion - 100 Fly (Austin Barnard) 

State Champion - 500 Free (Stephen Boden) 

Roster
Click HERE 
Contact


12911 39th Avenue SE, Everett WA 98208
powered by finalsite